Christian Artists Seminar

July 28 (arrival) - July 31 (departure), 2019

Possible workshops 2019

WORKSHOP OVERVIEW, this is a first inventarisation. These 2019 workshops are possible, but is not the final list.

A= Monday morning, timeshift 1   (09.00 - 10.30)
B= Monday afternoon, timeshift 2 (14.00 - 15.30)
C= Monday afternoon, timeshift 3 (16.00 - 17.30)

A= Monday morning - 29/07. Timeshift 1 (09.00 - 10.30). You can only choose 1 workshop out of this list.
This workshop is continued on Tuesday morning - 30/07. Scroll on to B and C (the workshops of the afternoons).

COLLABORATIONS: (combinations of music , performing arts, visual arts)

  1. “Fusion” – music meets dance and visual art)
    • Birgit Juch, Heike Wetzel-Yates, & Teddy LiHo
  2. Sounds, movements and musical licks; from the obvious to the unexpected… and visa Versa)
    • TBA, Michel Cremer & Tobias Kerkhoven
  3. Photography meets printmaking)
    • Wouter van Twillert and Renske van Twillert
  4. Praying the psalms without words)
    • Hannah Featherstone, TBA & Torsten Harder
  5. Painting Music
    • Gerdien van Delft & Grady van den Bosch
  6. Arranging / performing your song
    • Aron de Lijster, Klaus-André Eickhoff & TBA
  7. Esther Hucks (Germany) & Arend Maatkamp (the Netherlands)
    • Sounds meet colours

MUSIC

  1. Benjamin Gail (Germany)
    • Black Gospel singing as a group
  2. Luis Alfredo Diaz (Spain)
    • Composing christian songs with social and political conscience

PERFORMING ARTS

  1. Jan David Bürger (Germany)
    • Hip Hop dance
  2. Yoshoko Romppel (Germany)
    • Connecting through Movement-dance therapy

VISUAL ARTS

  1. Marijke Bolt (the Netherlands) (continued)
    • Sculpture: make carvings from different types of stone and plaster
  2. Elisabeth Baron (the Netherlands) (continued)
    • Intuitive modelling with CLAY
  3. Maria Viftrup (Denmark)
    • “Designing art” - Using Design methods in artistical practice
  4. Gian Merlevede (Germany)
    • Painting Visual Gravitation and the Longing Place

COMMUNICATION ARTS /Lifestyle

  1. Didi Companjen (the Netherlands)
    • Lifestyle of worship (related to art)
  2. Leen La Rivière (the Netherlands)
    • Event Management/ masterclass cultural leadership
  3. Andy Lang (Germany)
    • Celtic spirituality – wisdom beyond tradition and new age
  4. Jukka Leppilampi (Finland)
    • New Jerusalem – Communion – Artists prayer day
  5. Nina Aström (Finland)
    • Christian communicator on stage - off stage, motivation and communication
  6. Philip Noble (Scotland)
    • How to create stories with string and paper
  7. Karen Lafferty (USA)
    • Arts & Music in Missions
  8. John Featherstone (France)
    • Concept Development - From first idea to finished song

B= Monday afternoon - 29/07. Timeshift 2 (14.00 - 10.30); will be continued Tuesday afternoon - 30/07. You can only choose 1 workshop out of this list.
Scroll on to C for the workshops second part of the afternoon.

MUSIC, instrumental and vocal

  1. Hannah Featherstone (France)
    • Vocal improvisation and interaction
  2. Jan Willem van Delft (the Netherlands)
    • Piano with Passion
  3. Michel Cremer (Germany)
    • The art of drums
  4. Werner Hucks
    • Fingerstyle Guitar for Beginners
  5. Esther Hucks Burger
    • Piano improvisation, especially for classical educated piano players
  6. Tobias Kerkhoven (the Netherlands)
    • Taking your place and giving space as guitarist in a band
  7. Dale Chappell (Portugal)
    • Vocal techniques/Vocal coach Lab
  8. Paul Field (Uk)
    • Self accompanyment as singer-songwriter
  9. Heike Wetzel Yates (Germany)
    • Golden rules for flute playing
  10. Torsten Harder (Germany)
    • Cello masterclass
  11. Maria Markesini (Greece/the Netherlands)
    • “Freedom from stage fright and intimidation. A smart bankers talent game.” A master class of contemporary singing and stage art performance freedom. PART 1, will be continued in Timeshift 2

PERFORMING ARTS

  1. Carlos Martinez (Spain)
    • To all nations: MIME workshop
  2. Birgit Juch (the Netherlands)
    • Contemporary dance
  3. Arthur Pirenne (the Netherlands)
    • Clowning
  4. Sjoukje Minkema (the Netherlands)
    • Acting
  5. Damaris Verduyn-Veenman (Spain/the Netherlands)
    • Motion, Sculpture, Nature workshop

VISUAL ARTS

  1. Marijke Bolt (the Netherlands)
    • Sculpture: make carvings from different types of stone and plaster
  2. Elisabeth Baron (the Netherlands)
    • Intuitive modelling with CLAY
  3. Teddy Liho (Bulgaria)
    • Presentation skills with visual impact
  4. Arend Maatkamp (The Netherlands)
    • Street-art- graffitti
  5. Peter Smith (United Kingdom)
    • Drawing books as a creative tool
  6. Renske van Twillert (the Netherlands)
    • Lino block printing
  7. Gian Merlevede (Germany) (continued)
    • Abstract painting-acrylics and the use of different materials

COMMUNICATION ARTS

  1. Klaus-André Eickhoff (Germany)
    • German Song lyrics
  2. Paul Yates (Germany)
    • Photo critique for photographers. Bring your own work for assesment

C=Monday afternoon - 29/07. Timeshift 3 (16.00 - 17.30); will be continued Tuesday afternoon - 30/07. You can only choose 1 workshop out of this list.

MUSIC

  1. Hannah Featherstone (France)
    • Vocal and midi-techniques
  2. Jan Willem van Delft (the Netherlands) (continued)
    • Piano with Passion
  3. Werner Hucks
    • “Fingerstyle Guitar for advanced players”
  4. Esther Hucks
    • playing with chords, accompaniment of songs with different styles, especially for classical educated piano players (REPEAT)
  5. Dale Chappell (Portugal)
    • personal vocal coach
  6. Maria Markesini (Greece/the Netherlands)
    • “Freedom from stage fright and intimidation. A smart bankers talent game.” A master class of contemporary singing and stage art performance freedom. PART 2
  7. Anastasia Milliori (Greece)
    • “Baroque music and historical performance”, practical playing, bring your instrument
  8. Ingemar Olsson (Sweden)
    • “Jesus Is Not a Religion” - how I made the song, the book and the video; what you as performer can learn from it

PERFORMING ARTS

  1. Birgit Juch (the Netherlands)
    • Dance improvisation
  2. Arthur Pirenne (the Netherlands) continued
    • Clowning
  3. Damaris Veenman-Verduyn (Spain-NL)
    Movement, interdisciplinary, Inspirational - part 2 Motion, Sculpture, Nature
  4. Guido Verhoef (NL)
    • The Art of Folding Air - Drawing with balloons

VISUAL ARTS

  1. Marijke Bolt (the Netherlands) (continued)
    • Sculpture: make carvings from different types of stone and plaster
  2. Elisabeth Baron (the Netherlands)
    • Intuitive modelling with CLAY
  3. Peter Smith (Uk)
    • Monoprinting
  4. Gian Merlevede (Germany) (continued)
    • Abstract painting-acrylics and the use of different materials
  5. Renske van Twillert (the Netherlands)
    • Lino block printing (repeat/continued)
  6. Gerdien van Delft-Rebel (the Netherlands)
    • I-pad drawing, using Procreate

COMMUNICATION ARTS

  1. Arend Maatkamp (the Netherlands)
    • Your own website with Wordpress
  2. Paul Yates (Germany) + Noah Romppel (Germany)
    • Photography: how to make great pictures using your smartphone
  3. Willemijn van Helden (the Netherlands)
    • Tell a story with your art
  4. Paul Field (Uk)
    • Songwriting/Songdoctor